Bigos
Bigos tradycyjny to przepis na typowe polskie danie. Bigos staropolski to posiłek obfitujący w dodatek kiełbas, wędlin, wędzonego boczku i pieczystego. Sekret smaku to także dobra kapusta i przyprawy. Bigos tradycyjny zawiera także suszone grzyby, suszone wędzone śliwki i czerwone wino. Przepis na bigos staropolski to sposób na tradycyjny rodzinny obiad.
Składniki:
- smalec 2 łyżki stołowe
- czerwone wino 3/4 szklanki
- liść laurowy 1 szt.
- goździki 2 szt.
- pieprz 12 szt.
- sól 2 szczypty
- kapusta kiszona 2 1/2 kg
- cebula 2 szt.
- wieprzowina 3/4 kg
- jałowiec 4 szt.
- suszone grzyby 100 g
- dziczyzna 3/4 kg
- kiełbasa 400 g
- wołowina 3/4 kg
- boczek wędzony 250 g
- ziele angielskie 4 szt.
- liść laurowy 1 szt.
- goździki 2 szt.
- suszone śliwki 200 g
- gotowy rosół 1 szklanka
- przecier pomidorowy 2 łyżki stołowe
-
Kroki wykonania:
- 1.Kapustę kroimy; przekładamy najlepiej do żeliwnego gara; zalewamy rosołem i sosami z pieczeni; gotujemy na małym ogniu ok. 50 min. Grzyby zalewamy zimną wodą; moczymy minimum 1 godz.; gotujemy; osączamy i kroimy w paski. Wywar z grzybów zachowujemy. Pieczone mięsa i boczek kroimy w kostkę; a kiełbasę w plasterki. Kiełbasę przesmażamy z boczkiem.
- 2.Cebule obieramy; siekamy i podsmażamy na smalcu. Śliwki przecinamy na pół; ew. usuwamy pestki. Do kapusty, na bigos staropolski, partiami dodajemy cebulę; grzyby z wywarem; mięso; wędliny i dusimy. Po pewnym czasie wkładamy śliwki; jałowiec; ziele angielskie; pieprz; liść laurowy; goździki; wlewamy wino i dusimy jeszcze ok. 1 godz. często mieszając. Możemy ewentualnie dosolić.
- 3.Bigos staropolski najdoskonalej będzie smakował trzeciego dnia; po kilkakrotnym wystudzeniu (nawet przemrożeniu) i ponownym odgrzaniu. Dodatek w postaci 1–2 łyżek przecieru pomidorowego spowoduje; że bigos staropolski szybciej osiągnie smakową dojrzałość. W kuchni staropolskiej tej przyprawy nie stosowano; bo jej po prostu nie znano.